Falutagozat
|
A Tagozat célja, hogy – támaszkodva a MUT szellemi kapacitására és szervezeti kereteire – segítséget nyújtson a falumegújítási mozgalom hazai elterjesztéséhez és megerősítéséhez. Ehhez kapcsolódva szakmai, logisztikai támogatást kíván nyújtani elsősorban a rurális térségek kistelepüléseinek megújításához, fejlesztési koncepcióik, programjaik és településrendezési terveik elkészítéséhez.
A Tagozat szorosan együtt kíván működni mindenekelőtt a falvak érdekében tevékenykedő szakmai és civil szervezetekkel, oktatási, kutatási intézményekkel, továbbá az érdekelt önkormányzati szövetségekkel, az érintett fejlesztési tanácsokkal és azok munkaszervezeteivel. Kapcsolatot tart a falufejlesztésben és vidékpolitikában hatáskörrel rendelkező kormányzati szervekkel és parlamenti testületekkel, javasatokat tesz a falumegújítás jogszabályi környezetének alakítására.
Céljainak elérése érdekében a Tagozat
- feldolgozza, és kiadványokban ismerteti a külföldi falumegújítási tapasztalatokat
- szakmai tájékoztatókkal, segédletekkel és konzultációkkal támogatja az érintett önkormányzatok munkáját
- továbbképzéseket tart az önkormányzati tisztségviselők és szakemberek számára
- műhelybeszélgetéseket és konferenciákat szervez a falumegújítás témaköreiben
- kapcsolatot tart a szaksajtóval, rendszeresen tájékoztatja a tömegmédiumokat a falumegújításról;
- figyelemmel kíséri és értékeli a kistelepülésekben zajló folyamatokat, kezdeményezi a szükséges szabályozási és egyéb kormányzati intézkedéseket, közreműködik a vonatkozó jogalkotási tevékenységben;
- ösztönzi az érintett felsőoktatási intézményeket a falumegújításra vonatkozó ismeretek tananyagba építésére, szakdolgozati és diploma témaként való kiadására;
- tapasztalatcserét folytat a vidékfejlesztéssel és falumegújítással foglalkozó külföldi szervezetekkel, mindenekelőtt az Európai Vidékfejlesztési és Falumegújítási Munkaközösséggel.
A Tagozat a MUT alapszabálya szerint, a tagozati gyűlés által elfogadott szabályzat alapján működik. Működésének fedezetét a Társaság éves költségvetésében rendelkezésére bocsátott keret, valamint pályázatokból és szerződésekből – a MUT Kht. közreműködésével – származó bevételek biztosítják, amelyekkel a Társaság vonatkozó szabályzatainak keretei között önállóan gazdálkodik.
A jelen alapító okiratot a Tagozat gyűlése 2006. április 26-án elfogadta.
Működési szabályzata
1 A Tagozat a tagozati gyűlés által 2006. április 26-án elfogadott alapító okiratban foglalt célok érdekében tevékenykedik.
2. A Tagozat a jelen szabályzat szerint, a MUT alapszabályának keretei között működik.
3. A Tagozat munkájában teljes joggal részt vehet a MUT valamennyi egyéni és jogi tagja, akinek, illetve amelynek belépését a MUT Titkársága regisztrálta. Tanácskozási joggal, illetve megfigyelőként közreműködhet bármely természetes és – együttműködési megállapodás alapján - jogi személy.
4. A Tagozat munkáját 7 tagú vezetőség irányítja, amelynek tagjait a tagozat regisztrált tagjaiból álló tagozati gyűlés három évre választja. A vezetőség saját tagjai sorából elnököt és alelnököt választ. Az elnök gondoskodik a vezetőség és a Tagozat munkájának szervezéséről és képviseli a Tagozatot. Az elnököt távollétében az alelnök helyettesíti.
5. A tagozati gyűlést legalább évenként, a vezetőséget legalább negyedévenként össze kell hívni. A testületi ülések határozatképesek, ha azon a tagok legalább 51 százaléka jelen van.
Határozathozatalhoz a jelenlévők egyszerű többség szükséges.
6. A tagozati gyűlés a személyi kérdéseken túl dönt a tagozat éves munkatervéről, a tagozat gazdálkodásának irányelveiről és a vezetőség éves munkájának értékeléséről.
7. A Tagozat szakmai és területi csoportokból áll. A csoportok a feladatokban érintett, a csoportba jelentkező egyéni tagokból állnak. A szakmai csoportokat a vezetőség hozza létre, munkájukat a tagozat vezetőségének erre kijelölt tagjai, illetve erre felkért tagozati tagok koordinálják. A tagozat helyi csoportjait – a MUT alapszabályának 10.6. pontja szerinti területi csoportokon belül, a tagok hozzák létre, akik egyúttal megválaszthatják képviselőjüket.
8. A Tagozat a MUT éves költségvetésben részére megállapított juttatással, valamint saját – a MUT Kht. közreműködésével realizált - bevételeivel (pályázat, szerződés stb.) gazdálkodik. Tevékenységéről évente beszámol a Társaság elnökségének.
9. Ahol a szabályzat másképp nem rendelkezik, ott a MUT alapszabályának vonatkozó rendelkezéseit kell értelemszerűen alkalmazni.
A jelen szabályzatot a Tagozat 2006. április 26-án tartott gyűlése elfogadta és a MUT elnöksége a 4/2006. sz. határozatával tudomásul vette.
|
|